الکسا چیست؟ هرآنچه که باید در رابطه با الکسا بدانید

الکسا یک ابزار سئو برای مدیران سایت به شمار می رود. در این مقاله این ابزار سری و جذاب را به شما معرفی میکنم و 4 کاربرد اصلی الکسا را به شما می گویم که کمتر سایتی به این شیوه کاربرد های اصلی سایت الکسا را بیان کرده است. در نهایت تکنیکی را به شما می گویم که می توانید این رتبه را برای سایت خود کاهش دهید. الکسا چیست؟ الکسا یک ابزار رتبه بندی به شمار می رود. رتبه بندی وب سایت ها برای همه کسانی که وب سایتی دارند بسیار جذاب بوده است. شرکت آمازون این مشکل را […]

مدیر محتوا علی اکبر فرج
، آخرین آپدیت 1401/08/11
هرآنچه که باید در رابطه با الکسا بدانید
هرآنچه که باید در رابطه با الکسا بدانید

الکسا یک ابزار سئو برای مدیران سایت به شمار می رود. در این مقاله این ابزار سری و جذاب را به شما معرفی میکنم و 4 کاربرد اصلی الکسا را به شما می گویم که کمتر سایتی به این شیوه کاربرد های اصلی سایت الکسا را بیان کرده است. در نهایت تکنیکی را به شما می گویم که می توانید این رتبه را برای سایت خود کاهش دهید.

الکسا چیست؟

الکسا یک ابزار رتبه بندی به شمار می رود. رتبه بندی وب سایت ها برای همه کسانی که وب سایتی دارند بسیار جذاب بوده است. شرکت آمازون این مشکل را با الکسا حل کرده است. الکسا یک سایت رتبه بندی جهانی به شمار می رود که به کاربران امکان مشاهده رتبه سایت، میزان ورودی بر اساس شبکه های اجتماعی یا گوگل و امکانات مختلف دیگری ارائه می دهد.

4 کاربرد اصلی سایت الکسا

1- شاخص کیفی عملکرد

رتبه الکسا در میان دارندگان وب سایت به عنوان یک شاخص در نظر گرفته شده است. هرچه سایتی رتبه الکسا بهتری داشت به معنای موفق بودن آن سایت تلقی می شود. این عدد هرچقدر به سمت نزدیک تر باشد نشان دهنده پر بازدید بودن آن سایت است.

یکی از مهم ترین شاخص های کیفی عملکرد هر سایتی در دیجیتال مارکتینگ یقینا الکسا است. این شاخص حدودا هر روز باید بررسی شود و اقدام هایی برای بهبود آن در نظر گرفته می شود. در آموزس

2- مشاهده بهترین کلمات کلیدی از نگاه ورودی گوگل

ضرورت فهمیدن بهترین کلمات کلیدی سایت می تواند استراتژی انتخاب کلمات کلیدی سایت را دگرگون کند. معمولا در سایت ها قسمتی به عنوان پر بازدید ترین مقالات گذاشته می شود. این پر بازدید ترین مقالات همیشه نشان دهنده این نیست که بیشتر ورودی آن صفحه از گوگل است.

ما بر اساس ابزار هایی مثل گوگل آنالیتیکس دقیقا می توانیم مشاهده کنیم که بیشترین ورودی سایت از کدام طریق است. اما در الکسا این کار به سادگی امکان پذیر است. البته گوگل آنالیتیکس دقیق تر است.

3- مشاهده فرصت استفاده از کلمات کلیدی ساده

این یک امکان فوق العاده است. الکسا با بررسی سایت های مشابه متوجه می شود که وب سایتی پتانسیل رشد در یک کلمه کلیدی را دارد. با معرفی آن کلمه کلیدی و ایجاد صفحه مورد در سایت به سادگی می توان در آن کلمه کلیدی رتبه گرفت.

الکسا لیست این کلمات را خیلی سریع بروزرسانی می کند و می توانید از این ابزار به عنوان یک استراتژیست تولید محتوا هم استفاده کنید. فقط کافیست هروقت می خواهید مقاله ای بنویسید به این لیست نگاه کنید و بعد یک کلمه کلیدی را انتخاب کنید.

4- وب سایت های مشابه

وب سایت های رقیب شما تنها کسانی نیستند که در صدر نتایج جستجو در کنار هم قرار دارید. وب سایت ها بر اساس کلمات کلیدی رتبه بندی می شوند. مثلا وقتی شما در زمینه فروش کفش فعالیت میکنید با وب سایتی که در زمینه فروش پوشاک فعالیت میکند دو گروه جدا تلقی می شود.

وب سایت هایی که محتوایی مجزا در هر قسمت تلید می کنند شانس ورود به نتایج جستجو را ندارند. یکی از بهترین اقدام هایی که می توانید هر هفته انجام دهید این است که بفهمید در گروه درستی قرار دارید یا خیر.

این کار با این لیست امکان پذیر است. کافی است سایت های لیست را بررسی کنید و ببینید واقعا این وب سایت ها می توانند هم گروه سایت شما باشند یا خیر. در غیر اینصورت باید فکری به حال کلمات کلیدی سایت کنید و استراتژی جدیدی تدوین کنید.

تاریخچه الکسا

الکسا در سال 1996 توسط دو فرد به نام های بروس گلیت و بروستر کیل طراحی شد و در سال 1999 توسط آمازون خریداری شد. الکسا بر اساس تولباری که در اختیار کاربران قرار می دهد می تواند آمار مشاهده هر وب سایت را بدست آورد. الکسا بدون این تولبار هم می تواند آمار خود را استخراج کند اما با وجود این تولبار بروزرسانی ها سریع تر اتفاق می افتد.

نحوه محاسبه رتبه

رتبه ای که در الکسا مشاهده می کنید میانگین بازدید 3 ماه است. این آمار بصورت روزانه بروزرسانی می شود اما عددی که مشاهده میکنید مربوط به امروز، یا یک ماه نیست. این سایت بر اساس میزان بازدید از سایت و زمان ماندگاری تقریبی کاربران و پارامتر هایی دیگر این محاسبه را انجام خواهد داد.

میزان دقت رتبه الکسا

الکسا این ادعا را کرده است که داده های مربوط به صد هزار وب سایتی که بازدید بالایی دارند دقیق است. هرچه الکسا از سایت شما داده های بیشتری داشته باشد دقتش افزایش پیدا میکند.

الکسا از نظر من یک تخمین عددی است. به الکسا نمی توان به عنوان یک معیار کاملا دقیق اشاره کرد. پس بیاییم از الکسا بر اساس یکی از اهداف خود در دیجیتال مارکتینگ به نحوی دیگر استفاده کنیم. به نظر من از این سایت می توان برای بررسی ترافیک سایت رقیب و خودمان و همچنین کاربرد هایی که در قسمت های قبل اشاره کردم، استفاده کرد.

تقلب در الکسا

تقلب در این سایت اتفاق می افتد. سایت هایی که با هدف ریپورتاژ آگهی فعالیت میکنند برای اینکه میزان بازخورد وب سایت خود را نشان مشتریان خود دهند بعضا دست به اقدام هایی می زند که آمار الکسا را تغییر می دهد. برای فهمیدن اینکه آمار واقعی صحت دارد یا خیر می توانید از آن سایت درخواست خروجی گوگل آنالیتکس را بدهید.

عدم نمایش رتبه سایت

سایت های تازه تاسیس رتبه جهانی دارند ولی رتبه ایران ندارند. در همچین مواقعی باید ممارست داشته باشید و تولید محتوا را بصورت منظم در سایت بعد از ثبت سایت در گوگل انجام دهید.

یعنی بعد از اینکه وب سایت خود را در گوگل درج کردید و بصورت مرتب تولید محتوا را در سایت خود انجام دهید. این تولید محتوا باعث افزایش بازدید می شود و در نهایت سایت شما رتبه ایران می گیرد. در گام بعد می توانید این عدد را بهبود دهید.

مدت زمان لازم برای کسب رتبه در الکسا

کاملا بر اساس تلاش شما برای تلید محتوا و بازاریابی بستگی دارد. پیشنهاد من این است که یک برنامه منظم تولید محتوا در سایت خود تدوین کنید. این کار باعث تعهدی در شما خواهد شد و با آن می توانید تولید محتوا سایت خود را به خوبی انجام دهید.

این رتبه با بازدید های پی در پی و افزایشی روز به روز بهتر خواهد شد.

نتیجه گیری

الکسا یک ابزار سری برای فهمیدن نقاط قوت و ضعف یک سایت به شمار می رود. این نقاط قوت و ضعف را گوگل نشان همگان می دهد. با کاربرد هایی که در این مقاله خواندید تصمیم بگیرید که از همین امروز تولید محتوا را در سایت انجام دهید تا بتوانید نتایج بهتری کسب کنید.

مطلب بعدی که باید بخوانم چیه؟
هم رسانی
آیا تجربه خوبی از خواندن این مطلب داشتید؟

بله

نه

ما در مقاله الکسا چیست؟ هرآنچه که باید در رابطه با الکسا بدانید تمام تلاشمان این بود که به شما کمک کنیم. ما اختصاصی در زمینه سئو فعالیت می کنیم. من و تیمم آماده پاسخگویی به سوالات شما در کامنت ها هستیم.

به جای پر کردن فرم دیدگاه ها عضو سایت شو و دیگه فرمی پر نکن، همچنین از مزایای عضویت بهره مند میشی
بعد از ورود با جیمیل اتوماتیک به همین صفحه میای، پس نگران نباش :)