خلاصه کتاب: بازاریابی ۳

آگاهی از آینده‌ی بازاریابی به روایت فیلیپ کاتلر ( پدر بازاریابی نوین) باید به فراتر از شخص مشتری و نیازهای وی اندیشید و آن تامین نیازهای والایی است که در روح و روان آدمی (و نه مشتری) قرار دارد. مدل جدید بازاریابی یعنی ” بازاریابی 3.0 ” با مشتریان به عنوان انسان و موجودی پیچیده و چند بعدی رفتار می کند، نه صرفا به عنوان مصرف کننده، مشتریان، به نوبه ی خود، شرکتها و محصولات خود را انتخاب می‌کنند تا بدین وسیله نیازهای عمیقتر را مرتفع سازند. این نیازهای عمیقتر عبارتند از: مشارکت، خلاقیت، جامعه‌گرایی و آرمانگرایی. در کتاب ” […]

مدیر محتوا تیم خط یک
، آخرین آپدیت 1401/08/11

آگاهی از آینده‌ی بازاریابی به روایت فیلیپ کاتلر ( پدر بازاریابی نوین)

باید به فراتر از شخص مشتری و نیازهای وی اندیشید و آن تامین نیازهای والایی است که در روح و روان آدمی (و نه مشتری) قرار دارد.

مدل جدید بازاریابی یعنی ” بازاریابی 3.0 ” با مشتریان به عنوان انسان و موجودی پیچیده و چند بعدی رفتار می کند، نه صرفا به عنوان مصرف کننده، مشتریان، به نوبه ی خود، شرکتها و محصولات خود را انتخاب می‌کنند تا بدین وسیله نیازهای عمیقتر را مرتفع سازند. این نیازهای عمیقتر عبارتند از: مشارکت، خلاقیت، جامعه‌گرایی و آرمانگرایی.

در کتاب ” بازاریابی 3 ” از فیلیپ کاتلر به عنوان پدر علم بازاریابی مدرن در دنیا، توضیح می‌دهد که چرا آینده‌ی بازاریابی در خلق محصولات، ارائه‌ی خدمات و فرهنگ سازمانهایی خلاصه می‌شود که الهام‌بخش و منعکس کننده‌ی ارزشهای مشتریان هدف است.

دو محور برجسته‌ی این کتاب از یک زاویه چنین‌اند:

  • کتاب در مورد آینده‌ی بازاریابی صحبت می‌کند و اینکه چرا بیشتر بازاریابان هنوز درگیر گذشته هستند.
  • کتاب به بررسی شرکتهای پیشرو، مانند سوییس کش جانسون می‌پردازد که در این باره اقدامات موثری کرده اند.

همچنین تصریح می‌کند: در عصری که مشتریان بسیار بیشتر از قبل آگاه هستند، شرکتها باید ارتباط خود را در سطح ارزشهای بنیادی به مشتریان نشان دهند.

کتاب ” بازاریابی 3 ” که در ماه می امسال از سوی انتشارات وایلی منتشر شد، راهنمایی بی بدیلی است که از طریق ماهیت بازاریابی در مقابل این اتفاقات جدید و فراگیر واکنش نشان می دهد.

خلاصه کتاب ” بازاریابی 3.0 “

مشتریان امروزه محصولات و شرکتهایی را انتخاب می کنند که نیازهای عمیقتر آنها را از قبیل: خلاقیت، جامعه گرایی و آرمانگرایی برآورده می‌سازد. شرکتهای پیشرو دریافتند که آنها باید به این مشتریان بسیار آگاه و به روز برسند و این حقیقت روشن شده است که قوانین قدیمی بازاریابی دیگر جوابگوی این نیازها نیست.

در عوض، آنها باید محصولات، خدمات و فرهنگ سازمانی خلق کنند که الهام‌بخش و منعکس کننده ارزشهای مشتریان باشد.

فیلیپ کاتلر، استاد افسانه‌ای بازاریابی و همکارانش Hermawan Karlajaya و Iwan Setiawan به این حقیقت پی بردند که تنها با تکیه به مدلهای قبلی مانند رویکرد مبتنی بر محصول (بازاریابی 1.0) و رویکرد مبتنی بر مصرف کننده (بازاریابی 2.0) نمی‌توان به موفقیت دست یافت. در واقع ” بازاریابی 3.0 ” تلاش می‌کند تا رویکردی جامع از مشتریان به عنوان موجوداتی چند بعدی و افرادی ارزش محور داشته باشد.

” بازاریابی 3.0 ” ایده‌های اصلی نویسندگان را به ترتیب بیان می‌کند و نمونه‌هایی (case study) در دنیای واقعی به شما ارائه می‌دهد تا بتوانید تمرینهای ” بازاریابی 3.0 ” را در سازمان خود اجرا کنید.

این کتاب با تیزبینی یادآور می شود که مشتریان متوجه شده‌اند که قدرت خرید آنها تاثیر جهانی دارد و آنها متناسب با آن اقدام می کنند و در مورد انتخاب خود با یکدیگر صحبت می کنند.

امتیاز برجسته‌ی این کتاب در آن است که صرفا به هشدارها و یادآوریها بسنده نمی‌کند بلکه، فراتر از آن توضیح می‌دهد که شما چگونه می‌توانید در مقابل این گفتگوها واکنش نشان دهید و جایگاه نام تجاری خود را به عنوان یک نیروی مثبت در جهان جاودانه سازید و همکاری موفقیت آمیزی را با مشتریان و حامیان خود تجربه کنید.

افزون بر آن ” بازاریابی 3.0 ” به موضوع ” ارسال پیام ” برای مشتریان گریزی می‌زند و در مورد چگونگی تعریف یک شرکت از ارزشهای خود برای ذینفعان مختلف، مباحثی را بیان می کند و تاثیر علامتهای تجاری را بر مسائلی مانند فقر، تغییرات اجتماعی فرهنگی و ثبات زیست‌محیطی مورد بررسی قرار می‌دهد. گفتنی آنکه، به درون سازمانها نیز می‌نگرد، آنجا که توجه خود را به نحوه‌ی تاثیر ارزشهای مبتنی بر بازاریابی روی کارکنان، شبکه‌ی شرکا و سهامداران پرداخته است. بازاریابی 3.0 به شما نشان می‌دهد که چگونه در بین این ارتباطات تنگاتنگ، جامعه جهانی، روابط خود را نشان دهید و توصیه‌هایی دارد برای شما به منظور پیروزی در این عصر جدید بازاریابی.

مدل پیشنهادی کاتلر و همکارانش آمده است که موضوع را در دو سطح سازمان و فرد با ژرف‌بینی دنبال کرده است. تصور می کنم این مدل می‌تواند تغییرات اساسی را در سازمانها پدید آورد.

مطلب بعدی که باید بخوانم چیه؟
هم رسانی
آیا تجربه خوبی از خواندن این مطلب داشتید؟

بله

نه

ما در مقاله خلاصه کتاب: بازاریابی ۳ تمام تلاشمان این بود که به شما کمک کنیم. ما اختصاصی در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کنیم. من و تیمم آماده پاسخگویی به سوالات شما در کامنت ها هستیم.

به جای پر کردن فرم دیدگاه ها عضو سایت شو و دیگه فرمی پر نکن، همچنین از مزایای عضویت بهره مند میشی
بعد از ورود با جیمیل اتوماتیک به همین صفحه میای، پس نگران نباش :)