سئو چیست – این تعریف دیدگاه شما را تغییر می دهد!

تاریخ بروزرسانی 18 / 09 / 1399

سئو از نظر من بازاری مدرن است. بازار مدرنی که می توانیم در آن پس از مدتی سود هایی کلان کنیم. بیایید در رابطه با سئو چیست بیشتر بدانیم و دید عمیقی در این رابطه پیدا کنیم. این دید عمیق را من در کتاب ماراتون سئو به خوبی توضیح دادم.

سئو یا SEO

سئو درست است یا SEO؟ منظور از نوشتن سئو فارسی نوشتن آن نیست. بلکه تلفظ آن است. سئو از 3 کلمه جداگانه است و در کنار هم قرار دادن ابتدای آن 3 کلمه، سئو شکل گرفته است. پس تلفظ صحیح سئو، اس ای او است. ولی در گفت و گوی روزمره اکثر فارسی زبانان جهان آن را روی هم می خوانند. البته اگر به یک کشور خارجی سفر می کنید حتما از لحظ صحیح آن یعنی اس ای او استفاده کنید.

SEO مخفف چیست؟

سئو مخفف 3 کلمه Search Engine Optimization است که به معنای بهینه سازی برای موتور های جستجو است. وب سایت ها برای اینکه به صدر نتایج جستجو برسند باید مطالب خود را برای مخاطبین بهینه کنند. این بهینه سازی باعث می شود که گوگل آن ها را از میان هزاران نتیجه در اولویت بالاتری قرار دهد.

تعریف سئو از دید گوگل؟

گوگل ماموریت خود را بصورت زیر تعریف کرده است.

ماموریت گوگل ساماندهی اطلاعات جهان و در دسترس و مفید قراردادن آن برای جهانیان است.

با توجه به ماموریت گوگل در میابیم که کلمات “سماندهی” “در دسترس بودن” “مفید بودن” دو پارامتر مهم گوگل است و وب سایت ها باید با لحاظ این 3 پارامتر بتوانند در صدر نتایج جستجو حاضر شوند.

عامل تعیین کننده رتبه بندی در گوگل

عوامل رتبه بندی در گوگل مدام در حال تغییر است. به یاد دارم وقتی گزارشات گران قیمت سئو را دریافت میکردم فکر میکردم دیگر هیچ چیز نمی تواند جلوی منو در گوگل بگیرد. در هر کلمه ای قادر هستم که صدر نشین گوگل باشم.

ولی اگر تنها چند روز مطالعه قوانین گوگل را کنار بگذارید و در کلمات مهم و پر رقابتی در صدر قرار داشته باشید مطمئن باشید که چند پله رتبه شما کاهش پیدا کرده است.

در همین زمان بود که به دنبال راه حلی گشتم که با استفاده از آن بتوانم همیشه صدر نشین گوگل باشم و دیگر به بروزرسانی های گوگل توجهی نداشته باشم. اول با خود گفتم به هیچ عنوان راه حلی نیست و من باید همیشه افراد تاثیر گذار و محقق سئو را دنبال کنم و یا گزارشات گران قیمتی تهیه کنم.

در یک کلاس در رابطه با باور ها ثبت نام کردم. در این کلاس راجع به باور های محدود کننده صحبت شد و از آن موقع بود که متوجه شدم این یک باور محدود کننده است و من باید تصمیم بگیرم که این باور محدود کننده را حذف کنم.

به دنبال راه حل گشتم و عمیق تر به گوگل توجه کردم. مطالعات عمیقی داشتم و به این نکته خیلی ساده و مهم دست یافتم که گوگل تنها واسطه است!

ما در نبود واسطه هم می توانیم کاری کنیم که نه تنها در گوگل بلکه در هر آنچه که اسمش موتور جستجو است می توانیم در صدر قرار گیریم. به این صورت که تنها باید به مخاطبین و نیاز آن ها توجه کنیم و رقیبانی را ببینیم که بهتر از ما قرار دارند.

منظور از رقیب دقیقا آن رتبه ای است که یک پله بهتر از ما در نتایج جستجو قرار دارد. ممکن است که ما رتبه 45 باشیم. پس 44 رقیب ما است. کاری که ما باید انجام دهیم این است که تنها یک پله بهتر از آن رقیب به مخاطبین خود کمک کنیم.

چطور به این شیوه به صفحه اول گوگل برسیم؟

گوگل یک چرخه هیجان انگیز دارد. این چرخه هیجان انگیز از 3 قسمت تقسیم شده است.

  • تولید محتوا منظم
  • لینک سازی
  • بهبود منظم محتوا

این چرخه به ما کمک میکند که خیلی سریع در صدر نتایج جستجو قرار گیریم.

در این مقاله راجع به سئو چیست صحبت کردیم. امیدوارم برای شما مفید بوده باشه.

لطفا نظرات خودتونو با من به اشتراک بگذارید

این مقاله آپدیت خواهد شد. در صورت تمایل می توانید این صفحه را در مرورگر خود ذخیره کنید!

درباره نویسنده: علی اکبر فرج

من نویسنده کتاب ماراتون سئو هستم. از نظر من دلیل شکست افراد در دیجیتال مارکتینگ عدم داشتن استمرار است. اگر قسمت های مختلف کسب و کار خود را بطور مرتب با ایده ها و راهکارها بهینه سازی کنید می توانید در دیجیتال مارکتینگ موفق باشید.

دیدگاه خود را بنویسید