چگونه ساختار سایت را برای گوگل طراحی کنیم؟

آیا تابه‌حال به این نکته فکر کرده‌اید که چگونه سایت‌هایی خاصی با رعایت ساختار سایت خود توانسته به رتبه اول گوگل برسند؟ رعایت اصول مختلف سئو در تولید یک محتوا و یا طراحی سایت، سبب رضایت کاربران از وب‌سایت شما می‌شود و می‌تواند تضمینی برای ورود شما به صفحات اول گوگل باشد. این به این معناست که گوگل رضایت کاربران شما را مورد سنجش قرار می دهد. اگر دوست دارید که وب‌سایت خود را به‌خوبی طراحی کنید و با یک برنامه درست آن را در صفحات اول گوگل قرار دهید و مخاطبان بسیاری از سرتاسر وب به‌سوی خود جلب کنید، […]

مدیر محتوا علی اکبر فرج
، آخرین آپدیت 1401/08/11
چگونه ساختار سایت را برای گوگل طراحی کنیم؟
چگونه ساختار سایت را برای گوگل طراحی کنیم؟

آیا تابه‌حال به این نکته فکر کرده‌اید که چگونه سایت‌هایی خاصی با رعایت ساختار سایت خود توانسته به رتبه اول گوگل برسند؟ رعایت اصول مختلف سئو در تولید یک محتوا و یا طراحی سایت، سبب رضایت کاربران از وب‌سایت شما می‌شود و می‌تواند تضمینی برای ورود شما به صفحات اول گوگل باشد. این به این معناست که گوگل رضایت کاربران شما را مورد سنجش قرار می دهد. اگر دوست دارید که وب‌سایت خود را به‌خوبی طراحی کنید و با یک برنامه درست آن را در صفحات اول گوگل قرار دهید و مخاطبان بسیاری از سرتاسر وب به‌سوی خود جلب کنید، خط یک با ارائه این مقاله به شما نشان می‌دهد که چگونه باید یک ساختار نظام‌مند برای وب‌سایت خود ایجاد کنید و در ادامه چگونه آن را مدیریت کنید.

1. بهینه سازی کلمات کلیدی

شما در چند کلمه کلیدی می خواهید در گوگل رتبه بگیرید؟ اگر جواب شما این است که من می خواهم در تمام صفحات سایت در گوگل رتبه بگیریم متاسفانه باید خدمتتان عرض کنم که گوگل شما را به صدر نتایج جستجو نمی آورد!

کلمات کلیدی در ایجاد یک ساختار نظامند نقش بسیار زیادی دارد ولی نه همه کلمات کلیدی ای که استفاده کرده اید. پس در ابتدا مشخص کنید که می خواهید با کدام کلمات کلیدی در گوگل رتبه بگیرید.ولی یک خبر خوب این است که می توانید تمام کلمات کلیدی مشابه را رتبه بندی کنید و در صفحه نخست گوگل ظاهر شوید. مثلا کلمه کلیدی اصلی ما روی یک صفحه “خرید گوشی” است. خرید گوشی به آیفون، سامسونگ، گارانتی گوشی، بهترین زمان خرید گوشی و …. مرتبط است و می توانید برای همان صفحه از گوگل رتبه بگیرید.

[aparat id=’j0pR2′]

2. استفاده از لینک های داخلی

استفاده از لینک های داخلی در ساختار سایت به‌منظور حرکت کاربران از یک مطلب به یک مطلب دیگر می باشد. با این کار شما می توانید به گوگل و کاربران در زمینه نمایش محتواهای مشابه کمک بسیاری کنید و آنها ترغیب کنید که از بخش های دیگر وب‌سایت شما دیدن کنند و همین موضوع باعث ایجاد نظم در ساختار سایت شما برای کاربران و خزنده های گوگل می‌شود. در بسیاری از موارد دیده‌شده است که کاربرانی که به دنبال یک محتوای خاص می گردند، از لینک های داخلی آن مطلب نیز استفاده می‌کنند.

گوگل از طریق لینک های داخلی متوجه می شود که مهم ترین صفحات سایت شما کدام ها هستند. البته ما در آموزش رایگان سئو این موضوع را بهتر توضیح دادیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

3. از روش قرار دادن URL ها غافل نشوید!

یکی از مواردی که همیشه در ساختار سایت از نظر گوگل حائز اهمیت است، رعایت یک ساختار صحیح به‌منظور ایجاد آدرس صفحات می باشد. ربات های گوگل با اینکه دارای هوشمندی بسیار زیادی هستند، اما امکان دارد در هنگام بررسی ردپاهای مختلف یک آدرس به دلیل وجود حروف غیر لاتین و یا تبدیل آنها کمی گیج شوند و به همین دلیل زمان ایندکس کردن محتوای شما در گوگل را افزایش پیدا کند. به همین جهت شما باید روشی را در پیش بگیرید که بتوانید محتوای خود را به‌خوبی به آنها نمایش دهید. به عنوان مثال، ابتدا نام سایت و بعد نام دسته بندی و بعد از آن عنوان کوتاه محتوای شما به صورت لاتین، می‌تواند به عنوان یک روش صحیح آدرس دهی صفحات در ساختار سایت، استفاده شود.

4. ساختار سایت بهینه با کاهش کدنویسی

گوگل از کد نویسی اضافه به شدت بیزار است و باعث بهم ریختگی ساختار سایت شما می‌شود، استفاده کاربران از کدهای جاوا اسکریپت و یا Ajax می‌تواند به شدت به سایت شما ضربه وارد کند، این نوع کدها که بیشتر در سمت کاربر اجرا می‌شوند، می‌توانند امکانات بسیار خوبی را در اختیار کاربران قرار دهد، اما باعث بارگذاری کندتر محتوا سایت می‌شود و همچنین سبب می‌شود تا ساختار سایت شما منظم نباشد و طبق تحقیقات مختلفی که در این زمینه انجام شده است 90 درصد کاربرانی که به یک سایت مراجعه می‌کنند در صورتی که نمایش سایت بیشتر از 2 ثانیه زمان ببرد، دیگر از آن وب‌سایت و یا لینک استفاده نخواهند کرد.

C:\Users\007\Desktop\group-analysts-working-graphs_1262-21249.jpg

چگونه ساختار سایت را برای گوگل طراحی کنیم؟

5. استفاده از سایت مپ

استفاده از سایت مپ در ساختار سایت تاثیر بسزایی دارد. گوگل از طریق سایت مپ می تواند متوجه شود که چه صفحاتی در سایت شما موجود است و بر اساس اطلاعات موجود در سایت مپ ساختار سایت شما را ترسیم می کند. سایت مپ بصورت اتوماتیک با ایجاد هر برگه از سایت شما بروزرسانی می شود. ولی باید در ابتدا این سایت مپ را ایجاد کنید. اگر از سیستم عامل وردپرس استفاده میکنید می توانید از پلاگین رایگان یواست سئو استفاده کنید و اگر سایت شما وردپرس نیست کافیست از سایت https://www.xml-sitemaps.com/ برای ایجاد سایت مپ استفاده کنید.

نتیجه گیری

رعایت اصول مختلف در ساختار سایت، علاوه بر اینکه می‌تواند سبب جلب مخاطب شود در کنار آن باعث رشد و همچنین ارتقاء سایت شما در فهرست موتور جست و جوگر گوگل نیز می‌شود. ساختار سایت کاربر پسند، همیشه می‌تواند سبب رشد وب‌سایت و برند شما باشد و البته باید در نظر داشته باشید که خط یک در کنار موارد بالا به شما توصیه می کند تا در ایجاد ساختار سایت دقیق و قابل قبول، همیشه صبر داشته باشید و از روش‌های نوین موجود در این زمینه و گفته شده در مقاله استفاده نمایید.

مطلب بعدی که باید بخوانم چیه؟
هم رسانی
آیا تجربه خوبی از خواندن این مطلب داشتید؟

بله

نه

ما در مقاله چگونه ساختار سایت را برای گوگل طراحی کنیم؟ تمام تلاشمان این بود که به شما کمک کنیم. ما اختصاصی در زمینه سئو فعالیت می کنیم. من و تیمم آماده پاسخگویی به سوالات شما در کامنت ها هستیم.

به جای پر کردن فرم دیدگاه ها عضو سایت شو و دیگه فرمی پر نکن، همچنین از مزایای عضویت بهره مند میشی
بعد از ورود با جیمیل اتوماتیک به همین صفحه میای، پس نگران نباش :)