از تست سرعت سایت دست بکش!

تاریخ بروزرسانی 30 / 07 / 1399

تست سرعت سایت را متوقف کنید!

سرعت بارگذاری سایت شما یکی از عوامل تعیین‌کننده تمایل افراد برای مشاهده دیگر صفحات سایت است. یقیناً گوگل محتواهایی را بیشتر به مخاطبین نمایش می‌دهد که دو فاکتور طراحی واکنشگرا و سرعت سایت را به خوبی در سایت خود رعایت کرده باشند.

منظور از سرعت بارگذاری سایت، تنها سرعت بارگذاری صفحه نخست نیست. منظور از سرعت بارگذاری سایت، سرعت بارگذاری صفحه‌ای است که می‌خواهید در گوگل رتبه بگیرید. یکی از اشتباهات رایج بسیاری از مدیران سایت‌ها، صرفاً کاهش سرعت بارگذاری صفحه نخست سایت و نادیده گرفتن دیگر صفحات آن است.

چرا باید از تست سرعت سایت دست کشید؟

انجام اقدامات جسته و گریخته برای افزایش سرعت بارگذاری سایت و یا حساسیت روی عددی خاص در این زمینه، تنها زمان شما را به هدر می‌دهد. مهم‌ترین کار در این زمینه آن است که بفهمید رقبای شما در آن کلمه کلیدی در صدر نتایج جستجو، با چه سرعتی آن صفحه را به مخاطبین نمایش می‌دهند و تلاش کنید صفحه شما از رقبا یک تا دو ثانیه بهتر عمل کند.

این ترفند ساده و کاربردی به شما کمک می‌کند تا از صرف زمان و هزینه‌های گزاف جلوگیری کنید. زیرا بسیاری از مدیران حساسیت خاصی روی یک عدد خاص از خود نشان می‌دهند و به عنوان مثال می‌گویند باید سایت در کمتر از 5 ثانیه بارگذاری شود!

 

با چه ابزاری سرعت سایت را اندازه گیری کنیم؟

این مورد بستگ به هاست شما دارد. سایت های بسیار زیادی هستند که بدون اینکه به مکان هاست خود توجه کنند بی درنگ آن را درون سایت های مختلف بررسی میکنند!

همیشه تست سرعت سایت خطاهایی دارد که عموما به عوامل زیر بستگی دارد:

  • میزان شلوغ بودن سرور هاست
  • مکان هاست
  • میزان سرعت اینترنت شما

با فرض عدم شلوغی سرور هاست شما و سرعت اینترنت می توانید تنها با بررسی مکان هاست، سرعت بارگذاری سایت خود را اندازه گیری کنید.

اگر هاست شما در ایران قرار دارد کاربران با سرعت بالاتری سایت را باز می‌کنند. برای بررسی سرعت بارگذاری سایت در صورتی که هاست شما ایران است از سایت wakav.ir استفاده کنید و اگر هاست سایت شما خارج است از سایت GTmetrix.com برای آزمودن سرعت بارگذاری سایت خود استفاده کنید.

اقدام‌های لازم برای کاهش سرعت سایت:

اقدام‌های بسیار زیادی را می‌توان برای کاهش سرعت سایت انجام داد. مهم‌ترین اقدام‌هایی که می‌توان برای افزایش سرعت سایت انجام داد کاهش حجم عکس‌ها و ادغام فایل‌های CSS و JS است. برای کاهش حجم عکس‌ها می‌توانید از سایت compressjpeg.com استفاده کنید و برای ادغام فایل‌های CSS و JS می‌توانید بدون دانش فنی از پلاگین WP Super Minify استفاده کنید. این پلاگین کارهای بسیار زیادی مثل ادغام فونت‌های بارگذاری شده، پاک کردن کدهای غیرضروری و بسیاری دیگر را به‌صورت رایگان انجام می‌دهد.

 

 

ارتباط HTTPS با سرعت بارگذاری سایت:

HTTPS باعث میشه که سرعت لود سایت شما سریعتر انجام شود. شاید اولین اقدامی که باید پس از راه اندازی سایت انجام داد این است که HTTPS را روی سایت فعال کنید.

2 گام برای فعالسازی HTTPS برای سایت:

گام اول: برای فعال کردن HTTPS می توانید با سایت خود تماس بگیرید. معمولا سایت ها این امکان را بصورت رایگان در اختیار شما قرار خواهند داد. لایسنس Let’s Encrypt را بصورت رایگان برای شما فعال خواهند کرد.

گام دوم: به پنل مدیریت اسیت قسمت تنظیمات بروید و آدرس سایت را با HTTPS وارد کنید تا همه لینک های پیش فرض با HTTPS قرار گیرد.

نکته: پس از تغییر به HTTPS باید آدرس سایت شما بصورت زیر قرار گیرد.

وقتی HTTPS را به درستی در سایت استفاده کنید!

اگر در کنار علامت قفل یک اخطار زرد رنگ نمایش داده شده نشان دهنده این است که در این صفحه از سایت شما آدرس هایی وجود دارد که با HTTP قرار گرفته است. برای درست کردن این مشکل می توانید هر صفحه از سایت را ویرایش کنید و ببینید کدام آدرس ها با HTTP قرار گرفته است، آن ها را شناسایی کیند و به HTTPS غییر دهید.

 

نتیجه گیری:

مهم ترین نکته ای که این مقاله به آن پرداخت این است که دیدگاهتان برای سرعت سایت این نباشد که سرعت لود سایت را به یک زمان خاص برسانید. دیدگاه صحیح این است که یک مقدار بهتر از رقیبان در گوگل سایت شما لود شود. این دیدگاهی است که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شما می شود.

این مطلب قسمتی از کتاب ماراتون سئو است. برای مشاهده اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید.

 

درباره نویسنده: علی اکبر فرج

من نویسنده کتاب ماراتون سئو هستم. از نظر من دلیل شکست افراد در دیجیتال مارکتینگ عدم داشتن استمرار است. اگر قسمت های مختلف کسب و کار خود را بطور مرتب با ایده ها و راهکارها بهینه سازی کنید می توانید در دیجیتال مارکتینگ موفق باشید.

دیدگاه خود را بنویسید