محتوا چیست ؟ چطور با تولید محتوا دیده می شویم؟

محتوا چیست یک سوالی است که ما در این مقاله بصورت عمقی به آن پاسخ می دهیم. همچنین در این مقاله 3 هدف محتوا را برای کسب و کار بیان کردیم که دانستن این موارد به موفقیت شما در محتوا کمک بسزایی می کند. محتوا چیست و چرا مهم است؟ محتوا به انگلیسی به معنی Content است، در زمان های قدیم محتوا برای تعامل با دیگران مورد استفاده قرار میگرفت و رفته رفته این محتوا برای اهداف جنگی، تبلیغاتی، سرگرمی و … مورد استفاده قرار گرفت. در این صورت یعنی اگر محتوایی نباشد ما نمی توانیم به اهداف خود برسیم […]

مدیر محتوا علی اکبر فرج
، آخرین آپدیت 1401/08/11

محتوا چیست یک سوالی است که ما در این مقاله بصورت عمقی به آن پاسخ می دهیم. همچنین در این مقاله 3 هدف محتوا را برای کسب و کار بیان کردیم که دانستن این موارد به موفقیت شما در محتوا کمک بسزایی می کند.

محتوا چیست و چرا مهم است؟

محتوا به انگلیسی به معنی Content است، در زمان های قدیم محتوا برای تعامل با دیگران مورد استفاده قرار میگرفت و رفته رفته این محتوا برای اهداف جنگی، تبلیغاتی، سرگرمی و … مورد استفاده قرار گرفت. در این صورت یعنی اگر محتوایی نباشد ما نمی توانیم به اهداف خود برسیم و اینجاست که به اهمیت محتوا پی میبریم.

محتوا در کسب و کار

در فضای آنلاین اطمینان از طریق محتوا انجام می شود. این محتوا گاهی بصورت یک ویدیو و یا یک خط متن در سایت ها و شبکه های اجتماعی به نمایش در می آید.

ما در کسب و کار با 3 هدف محتوا تولید میکنیم:

  • دیده شدن

اگر بخواهید سایت خود را به گوگل معرفی کنید و از گوگل بازدید کننده جذف کنید باید محتوا تولید کنید. اگر محتوایی در سایت شما تولید نشود گوگل سایت شما را به کسی نشان نمی دهد. این مساله در شبکه های اجتماعی هم صدق می کند.

  • افزایش اطمینان مخاطبین

افرادی هستند که ما را میشناسند و تمایل دارند که از خدمات و محصولات ما استفاده کنند اما اطمینان کافی ندارند. پس ما برای این اشخاص تولید محتوا می کنیم که اطمینان آن ها را افزایش دهیم. این افزایش اطمینان است که در نهایت منجر به فروش می شود.

  • فروش

با خیلی از مدیران کسب و کار که مشاوره دارم ادعا میکنند که محصولات و خدماتشان تک است. به محض در دسترس بودن در بازار خریدارانی دارند که به فروش می رود. در 90 درصد به این شکل نیست. به این دلیل که تولید کننده می داند که چه گرانبهایی تولید کرده است. مصرف کننده باید قانع شود که خرید خود را قطعی کند.

وقتی برایان تریسی دوره جدیدی معرفی میکند شاید بیش از 20 ایمیل به من می دهد تا من قانع شوم و در دوره او ثبت نام کنم. یقینا برایان تریسی را میشناسید و شاید به این فکر باشید که دیگر او نیاز به این همه اطلاع رسانی ندارد ولی به این شکل نیست. وقتی حرف از فروش میزنیم یعنی جنگ! باید استراتژی قوی داشته باشید تا پیروز شوید. در فضای مجازی این استراتژی و حرکت با محتوا است.

تحلیل محتوا

تحلیل محتوایی به معنای تحلیل محتوا دیگران مورد استفاده قرار میگیرد. تحلیل محتوایی قبل از تولید محتوا انجام می شود. ما با تحلیل محتوایی دقیق تر می توانیم محتوایی تولید کنیم که مناسب با جامعه ما باشد.

در تحلیل محتوایی ما به 2 سوال مهم پاسخ می دهیم:

  • مخاطب این محتوا چه کسانی هستند؟
  • این محتوا چه نیازی را برطرف کرده است؟

اگر رقیبان خود را در محتوا تحلیل میکنید کافی است که به این دو سوال بالا برای آن محتوا پاسخ دهید و تلاش کنید محتوایی تولید کنید که نیاز های بیشتر و دقیق تری از جامعه هدف را پوشش دهد. به این شکل محتوای تولید شده از طرف شما می تواند موثر تر باشد.

انواع محتوا

محتوا ها به 4 قسمت تقسیم می شود:

  • خبری
  • آموزشی
  • سرگرمی
  • فروش

بسته به نوع کسب و کار این محتوا ها تولید می شود. بهتر است که ما در کسب و کار خود محتوای آموزشی بیشتری تولید کنیم تا سریع تر به اهداف کسب و کاری که ذکر شد راحت تر دست پیدا کنیم.

منظور از پر محتوا چیست؟

اصطلاح پر محتوا بودن به معنای زیاده گویی نیست. در خیلی از مواقع ما یک شعر می شنویم و کتاب های بسیار زیادی می توانیم در رابطه با همان یک بیت می توانیم ببینیم. پس معنای پر محتوا بودن به معنای درک عمیق آن است.

محتوا ها به مرور پر محتوا می شوند. تولید کنندگان محتوا به مرور می توانند محتوایی از جنس ناب تولید کنند و این به یک باره به سختی امکان پذیر است.

مطلب بعدی که باید بخوانم چیه؟
هم رسانی
آیا تجربه خوبی از خواندن این مطلب داشتید؟

بله

نه

ما در مقاله محتوا چیست ؟ چطور با تولید محتوا دیده می شویم؟ تمام تلاشمان این بود که به شما کمک کنیم. ما اختصاصی در زمینه تولید محتوا فعالیت می کنیم. من و تیمم آماده پاسخگویی به سوالات شما در کامنت ها هستیم.

به جای پر کردن فرم دیدگاه ها عضو سایت شو و دیگه فرمی پر نکن، همچنین از مزایای عضویت بهره مند میشی
بعد از ورود با جیمیل اتوماتیک به همین صفحه میای، پس نگران نباش :)