کاخ محتوا

کاخ محتوا مانند هتل های تراز اول کیش است! در ترسیم کاخ محتوا کسی مشکلی ندارد ولی در ساختن است که تولید کنندگان محتوا از هم متمایز می شوند. در این مطلب راجع به دغدغه های یک محتوای عظیمُ جثه صحبت کردیم و به آن پاسخ دادیم.

مدیر محتوا علی اکبر فرج
، آخرین آپدیت 1401/08/11

انقدر آبادی دیدم که تصمیم گرفتم یک کاخ برای خودم بسازم و داستان این کاخ از یک شکنجه شروع شد، با خواندن عنوان زیر می توانید به این شکنجه پی ببرید.

تا ابد باید محتوا تولید کنی!

تولید محتوا مثل آب خوردن میمونه، تا کی می خوای آب بخوری؟

قدیم ها که کار خدمات تولید محتوا انجام می دادم اکثر کارفرما ها انتظار داشتند که با تولید چند عدد محتوا به یک نتیجه ملموس برسند.

محتوا را مثل ابزاری می دانستند که هیچوقت قدیمی نمی شود. الان خداراشکر دیدگاهشان کمی بهتر شده!

ما تا زمانی که نیاز به خریدار داشته باشیم باید تولید محتوا کنیم

دغدغه هایی مثل دیگه نمیدونم چی تولید کنم و چیزهای اینچنینی تماما از نظر من دلایلی هستند برای انجام ندادن کار درست! اطلاعات در این زمینه بسیار زیاد است و شما می توانید به روش های مختلف محتوای قدیمی خود را باز تولید کنید.

چرا در تولید محتوا خسته میشیم؟

به یاد دارم وقتی دومین وبینار عمر خودم را برگزار کردم بسیار خسته بودم. 2 روز بود که نخوابیده بودم و از طرفی چند روز بود که در شبکه های اجتماعی محتوایی تولید نکرده بودم. در این صورت لیستی از دلایل زیر را برای خودم می آوردم:

  • الان که پول درآوردی کافی است یکم استراحت کن!
  • حالا کسی فعلا منتظرت نیست که تو پست بزاری
  • الان مچالم از خستگی و قیافم داغان است بزار بعدا
  • الان دیگه ساعت 12 فایده ای نداره، ولش کن!
  • و قص علی هذا (یعنی و …. – در سریال مختار یاد گرفتم)

ما انسانیم قرار نیست که خسته نشیم!

ماها انگار عادت کردیم بریم دنبال فرمولی که خستگی در آن معنایی نداشته باشه، ولی در واقعیت اینطور نیست. شما بهترین فرمول های دنیا هم داشته باشید در انجام اون کار بعد از مدتی خسته میشید.

ولی یکی از دلایلی که باعث میشه تولید کنندگان محتوا در لحظه خسته بشن نگاه کردن به نتیجه کار است. شاید چند روز زمان بزاری و چند مطلب ناب آماده کرده باشید و بعد از انتشار متوجه میشی که اصلا نتیجه خوبی نداشته است.

نگاه کردن به نتیجه همیشه آدمو دلسرد میکنه و این موضوع در تولید محتوا میتونه آدمو نابود کنه! شاید بگید خب نتیجه مهم، به نظر من نتیجه میوه است و اصل چیز دیگری است. اگر به اصل بپردازیم و در وسط راه خسته شدیم در زمان کمی مجدد برمیگردیم و به اصل میپردازیم.

این که خسته میشی مهم نیست. ولی اینکه چقدر طول میکشه برگردی مهم!

بهش فکر کن و با تعمل بیشتری به دلیل و چرایی کاری که انجام میدی بپرداز. شاید سوال واست پیش بیاد که پس اصل چیه؟

اصل واضح است، انقدر فرع ها بزرگ شدن که اصل را نمیبینم. اصل نیاز به توضیح دادن ندارد.

دلیل تولید محتوا پولسازی نیست

دلیل تولید محتوا جلب توجه نیست

دلیل تولید محتوا اثر گذاری هم نیست

دلیل تولید محتوا کمک به جامعه هدف است

الان ذهن خیلی از افراد گارد گرفته و در ذهنشان می گویند این را که میدانستیم، ولی نمیدانستی!

اگر تنها به این مساله توجه کنی دیگر به جای یک خانه کوچک در یک آبادی، یک کاخ در بزرگ ترین شهر میسازی!

کاخ محتوا چیست؟

یک خانه کوچک در یک آبادی به فروش گذاشته شده است. ماهیانه چند درخواست بازدید دارد که در نهایت به فروش برسد؟ یک کاخ در یک شهر بزرگ چطور؟

اگر از هتل های کیش دیدن کرده باشید نوع های مختلفی دارند. بعضی از هتل ها بسیار معمولی ولی هتل های دیگری هستند بسیار بزرگ و عظیم که باید ورودی بدهید که تازه از مناظر آن دیدن کنید.

کاخ محتوا محتوایی است که نه تنها نیاز مخاطب را رفع می کند بلکه نیاز هایی که حتی فکرش را هم نمی کرده آن کاخ پوشش داده است. تفاوت اصل و فرع در همین است. در فرع اکثر تولید کنندگان محتوا به پاسخ به سوالات و چالش های روزمره میپردازند یا در بهترین حالت جسته گریخته راجع به مباحثی صحبت میکنند که کاربر به آن فکر نکرده است.

ولی یک محتوای اصیل که یک کاخ نمادین است چندین برابر نیاز مخاطب را پوشش داده است.

میوه های کاخ محتوا

من جدیدا عاشق انار شدم. در مسیر تهران بودم از ساوه گذر کردیم. یک وانت بار با کوهی از انار دیدم و تصمیم گرفتم از او انار بگیرم. بعضی از انار ها را دیدم که بسیار بزرگ بود، چشمان گرد شده ام را آن مرد دید. به من میگفت میدانستی که هر درخت انار 300 کیلو انار می دهد! یقینا این 300 کیلو از همان اول نبوده و شاید در سال های اول کمتر از 20 کیلو انار میداد.

میوه کاخ محتوا همان چیزی است که خیلی از تولید کنندگان محتوا آن را به عنوان هدف قرار داده اند. نکته اینجاست که اما ما انار میکاریم که انار دهد. اگر قرار باشد که اناری در کار نباشد چرا باید انار بکاریم؟ پاسخش اینجاست که انار دادن آن درخت به رسیدگی شما بستگی دارد.

خیلی از تولید کنندگان محتوا، محتوا را مثل ماکروفر میبینند. با یک فرمول تکرار پذیر انتظار دارند که به نتیجه برسند. برای همین اکثرا به دنبال فرمول های جدید در تولید محتوا هستند. البته امیدوارم شما از این گردونه خارج شده باشید.

میوه محتوا چیزی جز اثر گذاری، فروش بیشتر، معروفیت بیشتر و …. نیست که با تامل بدست می آید.

معایت تولید بریده بریده محتوا

همین الان که دارم این مقاله را مینویسم از جای خود جُم نخورده ام. به خودم گفتم باید این مطلب گرانبها را بنویسم و به انتها برسانم. قدیم ها وقتی 3 زیر عنوان را تکمیل میکردم به خودم میگفتم بروم در اینستاگرام چرخی بزنم ببینم چقدر استوری هایم بازدید داشته است و کم کم متوجه معایب زیان بار تولید بریده بریده محتوا شدم

آقای شاهین کلانتری میگه : با قطع و وصل کردن جریان انتشار محتوا، هر بار مجبور می شویم از صفر آغاز کنیم. محتوا با کار پیوسته به نتیجه می رسد.

بازدید کننده مثل یک ماهی است و تغزیه همان محتواهایی است که شما تولید میکنید. برای اینکه ماهی رشد کند باید بصورت پیوسته به او غذا دهید. این پیوستگی بسیار اهمیت دارد. بیایید با مثالی بررسی کنیم.

مثلا برای خرید یک محصول نیاز است که 10 محتوای سریالی تولید شود. اگر محتوای اول را در یک روز و محتوا دوم را هفته بعد در دسترس مخاطبین قرار دهید چه اتفاقی می افتد؟ یقینا در نبود ما اشک نمیریزند که چرا قسمت دوم آن تولید نمی شود! مگه فیلم فرار از زندانه؟!

اگر نتوانستید یکی از قسمت های محتوای سریالی خود را در دسترسشان قرار دهید باید به 3 روز قبل برگردید و دوباره محتوا را برای آن ها تولید کنید تا یادشان بیایید!

پس اگر حال و حوصله دارید روزانه تولید محتوا نکنید و به تکرار مکررات بپردازید 😊

ملاک سنجش در تولید محتوا چیست؟

ملاک سنجش در تولید محتوا از نظر من تنها خلق و انتشار محتوا است. خلق و انتشار در کنار هم قرار دارد. یعنی اگر در یک روز تنها به تولید پرداختید و انتشاری انجام نشد یعنی تولید محتوا انجام نداده اید!

ملاک سنجش را خیلی از مدرسین مطرح میزان بازدید و چیزهای اینچنینی مینامند در صورتی که این در گام های بعدی امکان پذیر است و بسیار مهم است که محتواهای خود را بهینه کنیم ولی پایه ای ترین ملاک سنجش در تولید محتوا خلق و انتشار محتوا است.

چطور ملاک سنجش خود را تغییر دهیم؟

واقعا کار سختی است. به نظر من این کار با تمرکز امکان پذیر است. تمرکز تنها بر روی خلق و انتشار محتوا. شاید وقتی یک ساعت متمرکز روی تولید زمان گذاشتید ذهن به شما بگوید حالا کار را به اتمام رساندی و فقط انتشارش باقی مانده که کار ساده ای است و تمام! به این معنی است که دارید به دام ذهن می افتید. کار وقتی به اتمام میرسد که بر روی دکمه انتشار کلیک کرده باشید.

آن موقع با خیال راحت از پشت سیستم برخیزید، قدیمی بزنید و استراحت کنید.

تا آن زمان به خود اجازه ندهید که تا کار را به اتمام نرسانده اید تولید محتوا را رها کنید.

حل مشکل زمان در تولید و انتشار محتوا در چیست؟

تولید محتوا زمان میبرد. بریده بریده هم نمی توان تولید کرد. باید یک نوشابه 1.5 لیتری را یک نفس سر کشید. البته مجبور نیستیم که یک نفس نوشابه را بنوشیم ولی برای تولید محتوا مجبوریم که این کار را انجام دهیم.

اصولا وقتی کسی می گوید زمان ندارم به این معنی نیست که کار مهم تری ندارم. به این معناست که نمی تواند بر روی کار کنونی متمرکز شود!

یک زندانی را در نظر بگیرید. در 4 چوب سلول ذهنی و جسمی خود گرفتار شده است. به در دیوار می کوبد و بعد خسته می شود و دست از تلاش میکشد و اینجاست که تمرکز راه خود را پیدا میکند و آرام میگیرد.

یک تولید کننده محتوا وقتی تحمل یک جهان ناشناخته را نداشته باشد سریع دوست دارد که از آن محل خارج شود و یا به کارهای دیگری بپردازد. گوشی موبایل را چک کند. به صحبت با فردی دیگر بپردازد و ….

نکته اینجاست که با حثار کشیدن دور خودمان نمی توانیم متمرکز شویم. یعنی با دور کردن موبایل خودمان یا قرنطینه ارتباطی نمی توانیم متمرکز تر شویم. ما باید به این درک برسیم که در ذهنمان هر لحظه می خواهد فرار کند. از فکر کردن ذهن ما بیزار است. تا می خواهیم فکر کنیم به دنبال فرار از آن است.

پس راه حل چیست؟

راه حل این است که در هر لحظه به خود یاد آور شویم که ذهنمان چگونه کار میکند. اینکه بدانیم ذهن ما به دنبال فرار است افسارش را میکشیم و آرام میگیرد.

امیدوارم که کاخ محتوا به جانتان نشسته باشد و کیف کرده باشید.

اگر می خوای خیلی حرفه ای تر با کاخ محتوا آشنا بشی پیشنهاد میکنم به محصول ریز محتوا سر بزنی

بهترین درسی که از این مطلب آموختی چه بود؟ دوست داشتی اونو با دوستانت به اشتراک بزار

راستی منم در اینستاگرام منشن کن

@aliakbar_faraj

مطلب بعدی که باید بخوانم چیه؟
هم رسانی
آیا تجربه خوبی از خواندن این مطلب داشتید؟

بله

نه

ما در مقاله کاخ محتوا تمام تلاشمان این بود که به شما کمک کنیم. ما اختصاصی در زمینه تولید محتوا فعالیت می کنیم. من و تیمم آماده پاسخگویی به سوالات شما در کامنت ها هستیم.

به جای پر کردن فرم دیدگاه ها عضو سایت شو و دیگه فرمی پر نکن، همچنین از مزایای عضویت بهره مند میشی
بعد از ورود با جیمیل اتوماتیک به همین صفحه میای، پس نگران نباش :)