کلمات کلیدی چیست؟ همراه با مقایسه 3 دسته‌بندی کلمات کلیدی

تاریخ بروزرسانی 01 / 02 / 1400

جادوی کلمات را گوگل به خوبی درک می‌کند و گوگل از کلمات کلیدی است که رابط بازدیدکنندگان و وب‌سایت‌ها هستند. در این مقاله به‌صورت جامع راجع به کلمات کلیدی صحبت می‌کنیم و جدولی از دسته‌بندی کلمات کلیدی ارائه می‌کنیم که این دسته‌بندی به انتخاب شما در کلمات کلیدی بسیار کمک می‌کند.

معنی کلمات کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی در انگلیسی به نام Keyword است. ما برای پیداکردن پلی‌استیشن شاید کلمات یا جملات زیر را جستجو کنیم:

  • خرید پلی‌استیشن
  • پلی‌استیشن آخرین مدل
  • انواع پلی‌استیشن
  • و …

نمونه‌های بالا جز کلمات کلیدی هستند. در اصل ما هر چه در گوگل جستجو می‌کنیم به نام “کلمات کلیدی” قرار می‌گیرد. حتی اگر جمله‌ای بنویسیم به آن کلمات کلیدی یا کلید واژه می‌گوییم.

وب‌سایت‌ها برای اینکه از طریق گوگل بازدیدکننده جذب کنند باید از این کلید واژه در صفحات سایت خود استفاده کنند. از این رو بسیار مهم است که وب‌سایت‌ها چه کلید واژه انتخاب می‌کنند.

گوگل ترجیح می‌دهد سایت‌هایی را به کاربران نمایش دهد که در یک حوزه فعالیت دارند. مثلاً سایتی که به فروش ساعت پرداخته و الان حرفه خود را تغییر داده و می‌خواهد طراح سایت شود به‌سختی می‌تواند از طریق گوگل بازدیدکننده جدید جذب کند.

جدول دسته‌بندی کلمات کلیدی

کلید واژه ها به 3 دسته‌بندی اصلی تقسیم می‌شوند. هیچ کلمه کلیدی خارج از این 3 دسته‌بندی قرار نگرفته است.

3 دسته بندی اصلی کلمات کلیدی

با این 3 دسته بندی ساده می توانید کلیه کلمات کلیدی سایت خود را دسته بندی کنید

  • حجم جستجو: کلماتی هستند که از یک یا دو سیلابی (به عنوان مثال، «دانلود») تشکیل شده‌اند و بنا به ادعای گوگل، جستجوی آن‌ها به بیش از یک میلیون نفر در ماه می‌رسد. به عبارت دیگر، حداقل یک میلیون نفر در ماه این کلمه کلیدی را در گوگل جستجو می‌کنند.

 

  • رقابتی: کلید واژه رقابتی کلماتی هستند که ترافیک متوسط رو به بالایی دارند و سایت‌های بسیاری در تلاش‌اند تا در کلمه کلیدی مدنظر رتبه بگیرند. در نتیجه، رقابت در این کلید واژه شدید است.

کلمات بسیار زیادی وجود دارند که جستجوی بالایی را به‌صورت ماهیانه به خود اختصاص می‌دهند، اما رقابت بسیار کمی در آن‌ها وجود دارد که به‌عنوان مثال می‌توان به کلمات «گوگل»، «خانه» و … اشاره کرد. ولی در کلمات رقابتی منظور ما کلید واژه است که هدف کسب و کار است مانند “آموزش کسب و کار اینترنتی”

  • پول‌ساز: کلید واژه پول‌ساز کلماتی هستند که از بیش از 3 سیلابی تشکیل شده‌اند. بررسی نتایج جستجوی گوگل نشان می‌دهد که هر چه تعداد کلمات افزایش یابد، میزان جستجوی انجام‌شده کمتر خواهد بود و درصد احتمال تعامل بیشتر بازدیدکننده با سایت ما افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، در صورتی که در نرم‌افزار ورد درزمینهٔ ساخت جدول با مشکل مواجه شوید، کدام عبارت را در اینترنت جستجو می‌کنید؟

ورد

آموزش ورد

ساخت جدول در ورد

به‌احتمال بسیار زیاد، از گزینه سوم استفاده می‌کنید. هنگامی‌که این جمله را در گوگل جستجو می‌کنید، تعداد نتایج تخصصی به‌مراتب کمتری را مشاهده می‌کنید. این شیوه از جستجو، جستجوی تخصصی نام دارد و نرخ کلیک کردن روی این صفحات به‌مراتب بالاتر از کلماتی است که جستجوی بالایی را در گوگل به خود اختصاص می‌دهند.

تحقیق کلید واژه

وقت آن است که کلید واژه خود را پیدا کنید. پیداکردن کلید واژه را باید یک پروژه بدانید. زیرا انتخاب اشتباه کلید واژه باعث می‌شود که شما دید اشتباهی را به گوگل منتقل کنید. پس در انتخاب کلمه کلیدی حساس باشید و کلمات درستی را معرفی کنید.

در ابتدا نباید بر اساس دسته‌بندی کلمات را پیدا کرد. ما در ابتدا کلیه کلید واژه که مرتبط با کار ما است پیدا می‌کنیم و سپس در این 3 دسته‌بندی آن‌ها را تقسیم می‌کنیم. هیچ‌وقت تنها برای یک دسته‌بندی کلمات اختصاصی پیدا نمی‌کنیم. مثلاً اگر اولویت خود را روی تنها کلید واژه پول‌ساز قرار دهید گوگل افراد زیادی را به سایت شما روانه نمی‌کند.

تحقیق کلید واژه شاید تنها به یک روز کاری زمان نیاز داشته باشد. برای پیداکردن کلمه کلیدی اگر کمتر از پانصد کلمه پیدا کنید در اصل هنوز پروژه پیداکردن کلمه کلیدی خود را به درستی انجام نداده‌اید.

ابزار مورد استفاده

ما حتماً از ابزارها استفاده می‌کنیم. این ابزارها هستند که می‌توانیم با آن‌ها در کمتر از یک روز کاری این کلید واژه ها را پیدا کنیم. این ابزارها رایگان و پولی هستند. ابزارها به شما کمک می‌کند که در هر زمینه‌ای بتوانید کلمه کلیدی کسب و کار خود را پیدا کنید.

در ذیل 4 ابزار متداول پیداکردن کلمه کلیدی را نام بردیم. از این ابزارها برای پیداکردن کلمات کلیدی کمک بگیرید.

جمع‌بندی

برخلاف گفته خیلی از افراد، کلمات کلیدی هنوز معتبر است و می‌توان از آن برای بهینه‌سازی سئو سایتمان استفاده کنیم. در این مقاله ما واضح و مشخص به تعریف کلمات کلیدی پرداختیم.

مطالب بالا قسمتی از کتاب ماراتون سئو است. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید روی عکس زیر کلیک کنید.

درباره نویسنده: علی اکبر فرج

من نویسنده کتاب ماراتون سئو هستم. از نظر من دلیل شکست افراد در دیجیتال مارکتینگ عدم داشتن استمرار است. اگر قسمت های مختلف کسب و کار خود را بطور مرتب با ایده ها و راهکارها بهینه سازی کنید می توانید در دیجیتال مارکتینگ موفق باشید.

دیدگاه خود را بنویسید