۲۱ روش ساده برای نوشتن مطلب در سایت

نوشتن مطلب در سایت از نظر من کاری لذت بخش است اما وقتی هیچ ایده و سرنخی وجود ندارد نوشتن مطلب در سایت به شدت سخت خواهد شد. در این مطلب میفهمید که ایده برای نوشتن چقدر می تواند سریع ایجاد شود. من به شما قول می دهم وقتی این مطلب را بخوانید آنقدر ایده برای نوشتن پیدا کنید که ترجیح دهید همان موقع یک فایل ورد را باز کنید و شروع به نوشتن کنید. پیاده سازی ایده های گفته شده باعث می شود بازدید کننده، شما را بطور مرتب دنبال کند. می خواهید از این مطلب بهترین استفاده را […]

مدیر محتوا تیم خط یک
، آخرین آپدیت 1401/08/11

نوشتن مطلب در سایت از نظر من کاری لذت بخش است اما وقتی هیچ ایده و سرنخی وجود ندارد نوشتن مطلب در سایت به شدت سخت خواهد شد. در این مطلب میفهمید که ایده برای نوشتن چقدر می تواند سریع ایجاد شود. من به شما قول می دهم وقتی این مطلب را بخوانید آنقدر ایده برای نوشتن پیدا کنید که ترجیح دهید همان موقع یک فایل ورد را باز کنید و شروع به نوشتن کنید. پیاده سازی ایده های گفته شده باعث می شود بازدید کننده، شما را بطور مرتب دنبال کند.

می خواهید از این مطلب بهترین استفاده را ببرید؟

بهترین راهکار این نیست که عناوین را بنویسید. ایده بهتر این است که ایده هایی که به ذهنتان می آید را یاد داشت کنید و روی آن کار کنید. زیرا ممکن است بعد از نوشتن عنوان و خواندن در وقتی دیگر، آن ایده ای که به ذهنتان آمده بود فراموش شود.

حرفه ای ها ایده ها را می نویسند…

میریم سراغ اولین ایده برای نوشتن مطلب در سایت

1- گسترش مطالب پر بازدید سایت

پست ها به سادگی قابل گسترش است. کافیست 5 مطلب پر بازدید سایت را پیدا کنید و از یکی از روش های زیر برای نوشتن مطلب جدید استفاده کنید.

 • مزایا و معایب روش های گفته شده
 • مثال های بیشتر
 • بررسی آمار های ممکن در مورد آن مطلب

برای پیدا کردن مطالب پر بازدید سایت می توانید از گوگل کمک بگیرید.

کافیست در گوگل نام سایت خود را به این شکل وارد کنید تا تمام صفحات سایت شما را بر اساس میزان بازدید نمایش دهد.

2- طوفان مغزی گروهی

افراد گروه خود را جمع کنید و به آن ها یک تکه کاغذ بدهید تا ایده های خود را بنویسیند.

افراد گروه باید 3 ایده در کمتر از 5 دقیقه را بنویسند.

بعد از نوشتن ایده ها کافیست آن ایده ها را بررسی کنید و با تلفیق ایده ها یک ایده ناب برای نوشتن مطلب در سایت استفاده کنید.

3- پرسش از مخاطبین

اینستای خود را باز کنید و در قسمت استوری سوالی مطرح کنید کافیست از دوستان خود برای نوشتن مطلب بعدی کمک بگیرید.

می توانید این کمک خواستن را محدود کنید. من معمولا وقتی می خواهم سریع افراد سوال خود را مطرح کنند یه محدودیتی را در نظر میگیرم. به تصویر زیر دقت کنید

4- مصاحبه

مصاحبه سریع ترین روشی است که شما می توانید یک محتوای عالی تولید کنید. نیازی نیست با یک فرد بسیار مشهور مصاحبه کنید. مصاحبه می تواند با یکی از مشتریان شما باشد. مصاحبه را ضبط کنید و آن را تبدیل به متن کنید و یا همان فایل صوتی را منتشر کنید.

سوالاتی که از فرد می پرسید سوالات عمومی در رابطه با محصولی که از شما خریده است می تواند باشد.

ما از 3 روش زیر می توانیم مصاحبه داشته باشیم.

 • تلفنی
 • ویدیویی
 • حضوری

برای مصاحبه تلفنی و ویدیویی نیازی نیست کار پیچیده ای انجام دهید. کافیست یک اپلیکیشن روی گوشی خود نصب کنید تا مکالمه شما ضبط شود.

اگر از گوشی اندروید استفاده میکنید اپلیکیشن رایگان Rev Audio & Voice Recorder را نصب کنید. برای ضبط صدا نیازی نیست که هر دو طرف این نرم افزار را نصب کنند، کافیست خود شما این نرم افزار را نصب کنید و قبل از مکالمه تنظیمات ساده آن را انجام دهید و رکورد را آغاز کنید.

و اگر از گوشی آیفون استفاده میکنید از اپلیکیشن Rev Call Recorder استفاده کنید.

با استفاده از این دو اپلیکیشن رایگان می توانید مکالمه خود را ضبط کنید.

مصاحبه تصویری یکم پیچیده تر از مصاحبه تلفنی است زیرا باید هر دو از قبل آماده باشند، نحوه پوشش و محل مصاحبه تصویری مهم است زیرا تمام جزئیات را بازدید کنندگان میبینند.

برای مصاحبه تصویری کافیست نرم افزار رایگان اسکایپ را هر دو فرد نصب شده روی گوشی داشته باشند. با نرم افزار رایگان اسکایپ می توانید رکورد تصویری و صوتی را با هم داشته باشید. ولی برای رکورد صوتی بهتر است از نرم افزار های گفته شده در بالا استفاده کنید.

مصاحبه حضوری هم می تواند در کافی شاپ یا در محل کار فرد مورد نظر برگزار شود. برای مصاحبه حضوری نیاز است تجهیزاتی داشته باشید و از همه مهم تر، سریع تولید نخواهد شد. و من پیشنهاد میکنم اگر می خواهید از این ایده استفاده کنید از مصاحبه تلفنی شروع کنید.

5- بصورت مهمان در سایت ها نویسندگی کنید

یک مطلب طولانی سایت خود را پیدا کنید قسمتی از آن را جداکنید و تصمیم بگیرید از طریق پست مهمان بتوانید آن را در سایت های دیگر منتشر کنید.

سایت هایی را پیدا کنید که نسبت به سایت شما ضعیف تر هستند و به آن ها پیشنهاد دهید تا یک پست مهمان در سایتشان بنویسید.

برای پیدا کردن سایتی ضعیف تر از خودتان کافیست بفهمید در گوگل همان مطلب شما رتبه چندم را دارد، به صفحات بعدی گوگل مراجعه کنید و به یکی از سایت های با رتبه بد تر پیشنهاد خود را ارسال کنید.

تبدیل فرمت محتوای مطلب: حتی شما می توانید همان مطلب خودتان را به فرمت دیگر تبدیل کنید و به عنوان پست مهمان در سایت های دیگر به کار ببرید.

مثلا بهترین مطلب سایت شما متنی است، کافیست آن را به صوت تبدیل کنید و آن را در شنوتو منتشر کنید تا بازدید کننده های سایت شنوتو فایل صوتی شما را بشنوند.

من یکی از مطالب سایت که در رابطه با سئو است را به همین شکل در شنوتو منتشر کردم.

6- بررسی نمونه کار خیلی عالی

بررسی نمونه های کاری را کاربران خیلی دوست دارند. مثلا افرادی که در کار دوربین مدار بسته هستند می توانند یک نمونه ای که خودشان پیاده سازی کرده اند را در یک مطلب بصورت جداگانه و مفصل تشریح کنند.

در بررسی یک نمونه کار عالی این 3 پرسش را پاسخ دهید.

 • چرا این یک نمونه موردی عالی است؟
 • چرا از این نمونه بسیار خوشمان آمده است؟
 • از این مورد چه چیزی یاد گرفته ایم؟

با جواب به این پرسش ها به کاربر خود کمک کرده اید که مطلب شما را تا انتها بخواند.

7- بررسی نمونه کار خیلی بد

تنها نمونه کار عالی باعث نمی شود که کاربران جذب شود. این یک ایده عالی است که افراد کمی از آن استفاده میکنند. همه کسب و کار ها نمونه های خوب و بد بسیاری دارند. بررسی نمونه های بد به ما تجربه بسیار می دهد.

در بررسی یک نمونه بسیار بد به این 3 پرسش پاسخ دهید.

 • چرا این یک نمونه بسیار بد است؟
 • چرا از این نمونه بسیار بدمان می آید؟
 • از این مورد بسیار بد چه چیزی یاد میگیریم؟

8- بررسی یک محصول

از کدام محصولتان بسیار راضی هستید و از آن خوشتان می آید؟ کافیست به فروشگاه سایت خود بروید و یک محصول را انتخاب کنید و بگویید که این محصول چه مزایا و معایبی دارد.

می توانید آموزش های استفاده از آن محصول را تهیه کنید و نوشتن مطلب در سایت را با این آموزش ها شروع کنید.

9- اشتراک گذاری موفقیت خود

اگر محصولی را تولید کرده اید و بازخورد خوبی گرفته اید آن را با دیگران منتشر کنید. نوشتن مطلب در سایت حتی می تواند در رابطه با موفقیت خود شما باشد. فقط به یاد داشته باشید که تنها مطالب حقیقی را بنویسد.

اگر آموزش ویژه ای دیده اید از تجربه خود در استفاده از آن مطالب برای مخاطبین خود بنویسید.

10- شکست های خود را به اشتراک بگذارید.

سر شما کلاه رفته است؟ امیدوارم که هیچوقت این تجربه را بدست نیاورید اما اگر یک کسب و کار دارید این را تجربه کرده اید که همه انتظارات ما در کسب و کار برآورده نشده است. مخصوصا اگر در اوایل کار هستید با این مورد بسیار بر خورده اید.

در رابطه با همین شکست های کوچک می توانید مطلب بنویسید. از تجربه ای که بدست آورید بنویسید تا مخاطبین را میخ کوب کنید تا مطلب شما را بخوانند.

چطور کسب و کار خود را آغاز کرده اید؟ در رابطه با ایده شروع راه اندازی کسب و کار برای مخاطبین بنویسید. ایده نوشتن مطلب در سایت می تواند شکست های شروع کسب و کار شما باشد. همین حالا یک قلم کاغذ بردارید و یکی از شکست های خود را آن طور که می خواهید بنویسید و سپس منتشر کنید.

11- خاطرات را زنده کنید.

گاهی در سفر هستید و ناگهان یک تجربه ای را کسب میکنید که می توانید آن را به کار خود ربط دهید. من آموزش بازاریابی محتوا را با مکانیک ها تلفیق کرده ام که می توانید مطالعه کنید. وقتی به مکانیکی برای تعمیر ماشینم رفته بودم تجربه ای کسب و کردم و آن را به بازاریابی محتوا ربط دادم.

با این ایده نوشتن مطلب در سایت را به یک ماشین تولید محتوا تبدیل کنید. همانطور که در خیابان ها رد می شوید رانندگی میکنید، خرید میکنید و یا در منزل با خانواده هستید ببینید چه ارتباطی بین کسب و کار و محیط پیرامون وجود دارد. از این ایده برای نوشتن مطلب در سایت استفاده کنید.

12- معرفی بهترین فیلم های حوزه خود

بر اساس شخصیت مشتری می توانید فیلم هایی را پیدا کنید که نزدیک با شخصیت مشتری باشد. بیشترین اثر گذاری می تواند فیلم های موفقیت باشد. فیلم های موفقیت همیشه مخاطب را به وجد می آورد و در خاطر فرد می ماند.

برای این ایده می توانید در صفحه مطلب خود به این 3 سوال پاسخ دهید:

 • چرا باید این فیلم را ببینیم؟
 • تفاوت این فیلم با دیگر فیلم ها در چیست؟
 • از این فیلم چه چیزی یاد میگیریم؟

13- تلویزیون

در رابطه با یکی از برنامه های تلویزیون که میدانید مخاطب شما حتما آن را میبیند بنویسید. مشتریان شما از چه سریال یا برنامه تلویزیونی لذت میبرند و آن را دنبال میکنند؟ می توانید نقش های آن سریال را در یک مطلب تحلیل کنید و مطمئن باشید که اگر آن برنامه جذاب باشد کاربران در آن مطلب مشارکت میکنند و کامنت میگذارند.

14- بهترین کتاب های حوزه خود

بهترین کتاب های حوزه کاری خود را می توانید به کاربرا معرفی کنید. شاید پر فروش ترین های آمازون بهترین گزینه برای پیدا کردن بهترین کتاب های حوزه شما باشد.

در حوزه کاری شما حتما نویسندگانی وجود دارند که می توانید با معرفی آن ها توجه افراد به خود جلب کنید.

15- متخصص ترین شخص

بهترین شخص حوزه کاری شما چه کسی است؟ روش های کار آن را تحلیل کنید و در رابطه با بنویسید. مثلا اگر در حوزه کسب و کار آقای برایان تریسی خیلی شهرت دارد. می توانیم در رابطه با روش مدیریت او تحقیق کنیم و بنویسیم. شاید همین روش مدیریت را در کتابی خودش بیان کرده باشد!

متخصص ترین شخص را می توانید از طریق شبکه های اجتماعی پیدا کنید.

16- گوگل ترند و مطالب داغ

در حوزه کاری شما پر بازدید ترین مطلب را استخراج کنید. مثلا از نظر شما فروش دلار در گوگل بیشتر جستجو می شود یا خرید دلار؟

کافیست برای فهمیدن آن در گوگل ترند جستجو کنیم.

همانطور که در تصویر بالا میبینیم خرید دلار بیشتر در گوگل جستجو می شود یعنی این مبحث داغ تر است.

17- از سلبریتی ها استفاده کنید

راجع به سلبریتی های حوزه خودتان مطلب بنویسید. فرد متخصص حوزه خودتان را ممکن است افراد زیادی نشناسند اما سلبریتی هایی که خیلی متخصص نیستند را اکثرا میشناسند. راجع به سلبریتی ها بنویسید و آن ها را به خوزه کاری خودتان ربط دهید.

من از این ایده در رابطه با این مقاله استفاده کردم. در این مقاله مستر تیستر را به عنوان یک مورد بررسی کردیم و دیدیم که چگوه مستر تیستر بصورت رایگان تبلیغات گسترده ای را آغاز کرده است.

گاهی اوقات تنها چند دقیقه فاصله گرفتن از گود باعث می شود که خلاقیت خود مجدد جاری شود. در اینجا چند ایده است تا مجدد خلاقیت خود را شکوفا کنید.

18- پیاده روی کنید.

پیاده روی ذهن را باز میکند. عملکرد مغز به این شکل است که وقتی در یک مدت طولانی در یک محل باقی می مانید مغز خسته شده و به دنبال تجربه های جدید است. می توانید این را همین حالا امتحان کنید. همین حالا می توانید بیاستید و از محل میز خود فاصله بگیرید و 100 قدم از آن دور شوید و مجدد به میز خود باز گردید.

همین چند قدم باعث می شود که ذهن از حالت سکون خارج شود و به دنبال پویایی باشد.

19- به سینما بروید،

محرک های شما به شدت فعال می شود وقتی که فیلم جذاب و لذت بخش تماشا میکنید. در هنگام تماشای فیلم می توانید تنقلات میل کنید. حتی می توانید این ایده را با ایده بالا تلفیق کنید و پیاده به سینما بروید و بازگردید.

20- تغییر در سلیقه ها

کافیه به یک رستوران که مربوط به یک قوم خاص است بروید و سعی کنید که بر طبق سلیقه آن ها رفتار کنید. تغییر سلیقه برای مدت کوتاه ذهن شما را بسیار پویا تر می کند.

در شهر ها رستوران هایی وجود دارد که غذاهایی با رسم و رسومات خاص ارائه می دهند. مثلا غذاهای دریایی که به شیوه سنتی در جنوب ایران عزیزمان سرور می شود، شیوه خوردن خاصی دارد. بیایید برای مدت کوتاه سلیقه خود را تغییر دهید تا به تجربه لذت بخشی دست پیدا کنید.

21- داستان شخصی

یک داستان شخصی را در وبلاگ خود بیان کنید این کار یک مقدار ممکن است سخت باشد اما این یک راه حل عالی برای ارتباط برقرار گردن با مخاطبین است.

داستان شخصی می تواند کمی نا مرتبط با حوزه کاری شما باشد.

نتیجه:

در این مطلب به 21 روش برای نوشتن مطلب در سایت پرداختیم. شما از همین حالا می توانید این ایده ها را پیاده سازی کنید.

شما کدام ایده را برای شروع انتخاب میکنید؟

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

مطلب بعدی که باید بخوانم چیه؟
هم رسانی
آیا تجربه خوبی از خواندن این مطلب داشتید؟

بله

نه

ما در مقاله ۲۱ روش ساده برای نوشتن مطلب در سایت تمام تلاشمان این بود که به شما کمک کنیم. ما اختصاصی در زمینه تولید محتوا فعالیت می کنیم. من و تیمم آماده پاسخگویی به سوالات شما در کامنت ها هستیم.

به جای پر کردن فرم دیدگاه ها عضو سایت شو و دیگه فرمی پر نکن، همچنین از مزایای عضویت بهره مند میشی
بعد از ورود با جیمیل اتوماتیک به همین صفحه میای، پس نگران نباش :)