SEM چیست و 3 تفاوت آن با SEO

SEM به نظر من یک مهارت قلمبه و جذاب است که بزودی متوجه اهمیت آن خواهید شد. ما در SEM مجموعه ای 2 مهارت دیگر را داریم که اگر بخواهید حرفه ای شوید باید آن دو مهارت را فرا بگیرید. در این مطلب راجع به SEM چیست صحبت کردیم و 3 تفاوت اساسی آن را با SEO بیان کردیم. راستی، این مطلب کپی یا ترجمه نیست :)

مدیر محتوا علی اکبر فرج
، آخرین آپدیت 1401/08/11
مخفف SEM
مخفف SEM

گوگل برای رضای خدا که کار نمیکنه! بله همینطوره، همه دعا ها برای آمین است.

گوگل سرویس های متعددی داره اما اصلی ترین راه درآمدزایی گوگل تبلیغات است. گوگل در سرویس های متعدد خودش تبلیغات را قرار داده و راه های درآمد زایی زیادی دارد.

منظور من دقیقا همان تبلیغاتی است که در بالا یا پایین لینک های اصلی هنگام جستجو کلمه ای مشاهده میکنید.

ولی الان لازم است که دقیقا بگوییم که

SEM چیست ؟ و چی نیست!

SEM مخفف Search engin Marketing است. Marketing به معنای بازاریابی است. در بازاریابی خیلی چیزا قرار میگیرد. مثلا وقتی بصورت محلی (بر اساس منطقه جغرافیایی) جستجویی انجام می دهید شاید نوع تبلیغات در گوگل مپ تغییر کند.

فرض کنید که شما در تجریش هستید و همین الان به دنبال یک وانت بار هستید. چی در گوگل جستجو میکنید؟

اگر من باشم کلمه “وانت بار تجریش” جستجو میکنم و انقدر عجله دارم که حوصله بررسی صفحات داخلی سایت ها را ندارم. می خواهم گوگل سریع یک شماره تلفن به من معرفی کند.

این مثال را زدم که بیان کنم این یک نوع روش تبلیغات است که گوگل به ما کمک میکند به خواسته خود برسیم ولی به معنای این نیست که هروقت راجع به تبلیغات گوگل صحبت میکنیم داریم راجع به SEM صحبت کنیم!

SEM از مجموع SEO + PPC تشکیل شده است.

خب یکم شاید پیچیده شده باشد ولی در در ادامه دقیقا و واضح دریافت میکنید که SEM چیست

تعریف SEO که میدانیم ولی PPC چیست؟

به تبلیغاتی که پرداخت به ازای میزان کلیک باشد PPC می گویند. PPC مخفف pay per click است و به این معناست که هروقت کلیکی روی لینک تبلیغاتی در نتایج گوگل برای آن کلمه انتخابی صورت گرفت پرداخت انجام می شود.

یعنی اگر هر کلیک روی یک لینک تبلیغاتی 1 دلار باشد و 10 نفر روی آن لینک کلیک کنند 10 دلار از کیف پول شما نزد گوگل کم می شود.

چرا PPC را با SEO تلفیق می کنند؟

فرض کنید شما تنها تمایل دارید از طریق SEO در گوگل رتبه بگیرید. چه مشکلاتی دارد؟

  • زمان زیادی باید صبر کنید که رتبه بگیرید
  • دیر تر به درآمد زایی میرسید
  • دیر تر شناخته شده می شوید

گوگل این موارد را با PPC حل کرده است و شما با SEO در کنار PPC می توانید از حداکثر پتانسیل گوگل برای اهداف کسب و کار خود استفاده کنید.

تفاوت SEM با SEO در چیست؟

الان باید به اهمیت SEM پی برده باشد و شما اگر همین الان از SEO استفاده میکنید یعنی دارید از قسمتی از SEM استفاده میکنید.

3 تفاوت اساسی SEM با SEO:

1- وقتی روی SEM تمرکز میکنید به بودجه تبلیغاتی فکر میکنید ولی در سئو به بهینه سازی داخلی و خارجی فکر میکنید.

2- در SEM شما به “امتیاز کیفیت” توجه میکنید. امتیاز کیفیت امتیازی است که گوگل به سایت هایی که تبلیغ می دهند نسبت می دهد و نشان دهنده این است که محتوای شما به درد مخاطب خورده یا نه، گوگل این پارامتر را بر اساس تایتل تگ، بررسی صفحه فرود شما و پارامتر های کیفی دیگر ارزیابی می کند. ولی در سئو شما عموما روی صفحه مقالات کار میکنید و مرتب آن را بهینه سازی میکنید.

3- میزان کلیک یکی از مهم ترین تفاوت های SEM با SEO است. چقدر روی لینک شما کلیک میکنند. شاید بگویید این پارامتر هم یکی از موارد مهم SEO است. ولی در SEM این پارامتر خیلی مهمتر خواهد شد. زیرا اگر کلیک کمی روی لینک تبلیغاتی انجام دهد گوگل نرخ هر کلیک را افزایش می دهد یا به شما اجازه نمی دهد که با این کلمه کلیدی تبلیغات انجام دهید.

در این مطلب راجع به SEM صحبت کردیم و دقیقا گفتیم که SEM چیست و 3 تفاوت اصلی آن را با سئو گفتیم.

هرگونه سوالی در این خصوص داشتید می توانید در قسمت کامنت ها مطرح کنید تا به گفت و گو بپردازیم.

مطلب بعدی که باید بخوانم چیه؟
هم رسانی
آیا تجربه خوبی از خواندن این مطلب داشتید؟

بله

نه

ما در مقاله SEM چیست و 3 تفاوت آن با SEO تمام تلاشمان این بود که به شما کمک کنیم. ما اختصاصی در زمینه سئو فعالیت می کنیم. من و تیمم آماده پاسخگویی به سوالات شما در کامنت ها هستیم.

به جای پر کردن فرم دیدگاه ها عضو سایت شو و دیگه فرمی پر نکن، همچنین از مزایای عضویت بهره مند میشی
بعد از ورود با جیمیل اتوماتیک به همین صفحه میای، پس نگران نباش :)