ir یا com ؟ جدول مقایسه را ببینید و تصمیم گیری کنید.

Ir یا com مساله این نیست که بین این دو پسوند سردرگم شده ایم. مساله راهنمایی های بی پایه و اساس برخی از شرکت ها برای کمک به شما هستند. شرکت هایی وجود دارند که بر اساس مافعی که دارند راهنمایی هایی به مشتریان خود می کنند که به نفع مشتریان نیست. در این مقاله در رابطه با 6 مولفه تصمیم گیری برای انتخاب دامنه ir یا com صحبت میکنم. در انتهای این مقاله به راحتی می توانید تصمیم گیری خود را نهایی کنید. دامنه های داخلی ir دامنه هایی که با پسوند ir هستند مربوط به کشورمان ایران است […]

مدیر محتوا علی اکبر فرج
، آخرین آپدیت 1401/08/11

Ir یا com مساله این نیست که بین این دو پسوند سردرگم شده ایم. مساله راهنمایی های بی پایه و اساس برخی از شرکت ها برای کمک به شما هستند. شرکت هایی وجود دارند که بر اساس مافعی که دارند راهنمایی هایی به مشتریان خود می کنند که به نفع مشتریان نیست. در این مقاله در رابطه با 6 مولفه تصمیم گیری برای انتخاب دامنه ir یا com صحبت میکنم.

در انتهای این مقاله به راحتی می توانید تصمیم گیری خود را نهایی کنید.

دامنه های داخلی ir

دامنه هایی که با پسوند ir هستند مربوط به کشورمان ایران است و بصورت جهانی ثبت نمی شود. ولی در همه جای دنیا می توانند مشتریانند دامنه های با پسوند Ir را به درستی باز و مشاهده کنند.

دامنه های com

دامنه های بین المللی با پسوند com شناخته شده اند. این دامنه ها که بیشتر تجاری هستند بیشتر در ذهن مخاطب باقی مانده اند. به طوری که بر اساس آمار نشان می دهد که بیشتر افراد com را بصورت پیش فرض در ذهن خود برای نام دامنه در نظر گرفته اند.

6 مولفه تصمیم گیری:

در ذیل به 6 مولفه تصمیم گیری برای انتخاب دامنه ir یا com پرداختم که می توانید در انتها در یک جدول آن ها را با هم مقایسه کنید.

نکته ای که وجود دارد این است که نباید حساسیت خاصی روی این 6 مولفه داشته باشید و آن ها را تنها بر اساس یک مولفه بدانید که بهتر است در نظر گرفته شود. زیرا در هر صورت در یک کسب و کار اینترنتی می توانید با تلاش و پشتکار به هدف خود دست یابید.

اعتماد مردم

این که مردم به کدام دامنه اعتماد بیشتری دارند نکته بسیار مهمی است. مهم است که بر اساس پیش فرض های خودمان اقدام به انتخاب دامنه ای نکنیم.

قیمت پسوند دامنه

دامنه ها بصورت سالیانه تمدید می شوند. پیشنهاد من این است که بر اساس قیمت پسوند دامنه، تصمیم گیری نکنید و اینجا تنها بر بخاطر آگاهی شما این را جز مولفه ها آوردیم. پسوند های دامنه های بین المللی بصورت دلاری پرداخت می شود پس طبیعی است که قیمت بسیار بالاتری به نسبت دامنه های ایرانی ir دارند. دقیقا ببینید که کدام دامنه به کار شما می آید و بعد تصمیم به خرید دامنه با آن پسوند کنید.

شرکت های ثبت کننده

شرکت ثبت کننده دامنه های ir ایرنیک است که معتبر و ملی است و همه ما اگر تصمیم به خرید دامنه با پسوند ir داشته باشیم حتما باید در این سایت ثبت نام کنیم. ولی دامنه های با پسوند com به این شکل نیستند. شرکت هایی که واسطه ثبت این پسوند دامنه هستند اکثرا در ارائه مجوز به ایران دچار مشکل می شوند. بسیار برای من پیش آمده که شرکتی که دامنه را از آن خریداری کردم به من ایمیل زده که دامنه شما توسط شرکت در حال تعلیق است. برای رفع تعلیق باید دامنه را به شرکت دیگر منتقل کنیم!

برای اینکه چنین مشکلی پیش نیاید پیشنهاد من این است که از شرکت های معتبر هاستینیگی استفاده کنید اطلاعات who is را اطلاعاتی واقعی به جای شما وارد می کنند. در این صورت احتمال تحریم دامنه شما نزدیک به صفر خواهد شد.

تبلیغات برای گوگل

تبلیغات برای گوگل تا چند سال پیش برای دامنه های ir امکان پذیر نبود و این دامنه ها نمی توانستند از تبلیغات گوگل استفاده کنند. ولی این مشکل به طور کامل برطرف نشده و هر لحظه امکان تحریم مجدد وجود دارد. ولی برای دامنه های با پسوند com هیچ مشکلی برای تبلیغات گوگل وجود ندارد.

سئو

سئو دامنه های ir و com خیلی متفاوت نیست و نباید حساسیت خاصی در این زمینه داشته باشید. من در کتاب ماراتون سئو پارامتر های لازم در خصوص رتبه گرفتن در نتایج جستجو را نوشته ام. در هیچکدام از این پارامتر ها اصلا پسوند دامنه در اولویت قرار ندارد و نباید حساسیتی در این خصوص داشته باشید.

امنیت

منظور از امنیت، تصاحب و سرقت دامنه است. امنیت دامنه های ir چون متولی آن در همین کشور است بسیار بالاتر از دامنه های com است. دامنه های com به دلیل اینکه 2 یا 3 شرکت واسط تا ثبت کننده اصلی دامنه وجود دارد امنیت آن را تحت شعاع قرار می دهد. برای افزایش دامنه های com بهتر است که این پسوند ها را در هاستینگ های کاملا معتبر رزرو و ثبت کنید.

[/fusion_text]
مولفه ir com
اعتماد مردم ایران متوسط بیشتر
قیمت پسوند دامنه کمتر از 10 هزار تومان سالیانه کمتر از 300 هزار تومان سالیانه
شرکت های ثبت کننده ایرنیک (ایران) خارجی (امکان تحریم)
تبلیغات در گوگل فعلا مشکلی ندارد اصلا مشکلی نیست
سئو تاثیر زیادی ندارد تاثیر زیادی ندارد
امنیت بالا حواستو باید بدی!

الان باید تصمیمتو بگیری! تصمیم گرفتی که از کدام پسوند دامنه استفاده کنی؟ ir یا com ؟؟ (در کامنت برای من بنویس)

مطلب بعدی که باید بخوانم چیه؟
هم رسانی
آیا تجربه خوبی از خواندن این مطلب داشتید؟

بله

نه

ما در مقاله ir یا com ؟ جدول مقایسه را ببینید و تصمیم گیری کنید. تمام تلاشمان این بود که به شما کمک کنیم. ما اختصاصی در زمینه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کنیم. من و تیمم آماده پاسخگویی به سوالات شما در کامنت ها هستیم.

به جای پر کردن فرم دیدگاه ها عضو سایت شو و دیگه فرمی پر نکن، همچنین از مزایای عضویت بهره مند میشی
بعد از ورود با جیمیل اتوماتیک به همین صفحه میای، پس نگران نباش :)